top of page

Tüm Haberler

DERGİ ETKİNLİK HABER conv 1.png

Mechanic Dergisi 119. Sayıda Yayımlanan Haberimiz

Mechanic Dergisinin Ekim 2023 de yayınlanan 119. sayısında, şirketimizde düzenlenen ve coşku ile kutladığımız Cumhuriyet bayramı etkinliğine de yer verildi.

9c88cf6022a74392bf9c1db8aea8152e.jpg

Bu yıl da ISK-SODEX 2018 Fuarını yoğun ilgi ile geçirdik

Arı Yangın A.Ş. olarak bu yılda geleneği bozmayarak HVAC sektörünün nabzının attığı ve sektörün liderlerini buluşturan, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlen ISK-SODEX Istanbul 2018 fuarında, daha geniş ve yenilenmiş stand dizaynımızla yerimizi aldık.

Yangın Söndürme Sistemleri konusunda dünya çapında en iyi firmalar ile yaptığımız mümessillik anlaşmalarının neticesi olarak sahip olduğumuz ürün yelpazesinde birinci sınıf ürünler barındıran firmamız sprinkler ve vana grubunda “RELIABLE”, Yangın Pompa grubunda Pentair grubuna ait Amerikan menşeli, UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markaları ile yer aldı. Malzeme tedariğini gerçekleştirdiğimiz bu firmaların Türkiye Müdürlerinin de hazır bulunduğu dört günlük bu süreçte sadece İstanbul ve Türkiye değil, yurtdışından gelen misafirlerimizi de ağırlamanın mutluluğunu yaşadık. 

Reliable markasının Ar-Ge ye vermiş olduğu önem sayesinde sergilemeye fırsat bulduğumuz çok çeşitli sprinkleri misafirlerimize anlatma, tanıtma şansını da yakalarken, tüm misafierlerimizin de beğenilerini kazandık. Ayrıca yan duvarlarda çıkıntı yaratmadan çözüm üretebilecek ve dolayısı ile mimari olarak yarattığı görsellikle de büyük beğeni toplayan geniş korumalı, hızlı tepkili düz kapaklı duvar tipi sprinklerimiz büyük ilgi gördü. Gene Reliable markasının yeni üretimi olan basınç regülatörlü deluge vana standımızın en ilgi çekici ürünlerinden biri oldu. Bu fuarda sergilediğimiz Reliable marka test ve drenaj vanalarının önümüzdeki süreçte markete sunulacağını da ilk kez burada dile getirmiş olduk.

Standımızı ziyaret ederek ürünlerimizi ve firmamızı tanıtma fırsatı veren yurtiçi ve yurtdışından gelen tüm misafirlerimize firmamıza göstermiş oldukları yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz. 

8432f874648f4eaeb562cefe87ba0dd8.jpg

SEAPEARL Ataköy Projesinde Arı Yangın, yangın pompa gruplarıyla yer aldı

FAIRBANKS NIJHUIS markalı pompalar 250 GPM’den 7000 GPM’e kadar uzanan aralıkta geniş bir yelpazeye sahip olup bu aralıktaki tüm ihtiyaçlara cevap verebiliyor.

Arı Yangın, “Tek kapıdan tüm yangın çözümleri” ilkesi ile yangın söndürme sistemleri konusunda müşteri taleplerine akademik bir yaklaşımla çözüm aramakta ve müşterilerin taleplerini karşılamak için kendi alanında, dünyanın önde gelen firmaları ile müşteriler arasında köprü kurmaya devam ediyor.

336b930b286d402a9d4556aa4f3e2578.jpg

ARI YANGIN A.Ş. olarak 10. Yılımızı Kutladık

Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Otel’de düzenlenen 10. yıl dönümü coşkusunu ve sevincini gala yemeği ve ödül törenini mesai arkadaşları, dostları ve sektör temsilcileri ile birlikte kutlarken, bu mutlu gecede Tüyak Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, TTMD VII. Dönem Başkanı Hüseyin Erdem, 2015-2017 MTMD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bilge, 2013-2015 MTMD Yönetim Kurulu Başkanı Mürşit Çelikkol, 2009-2011 MTMD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Mura başta olmak üzere sektörün bir birinden kıymetli bir çok duayeni de Arı Yangın Korunum Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi yalnız bırakmadı.

2901b47967fa4b9685b43c9dfa2893dc.jpg

Mechanic Dergisi 41. Sayıda Yayımlanan Röportajımız

 Arı Yangın'ın öncelikli hedeflerinde üretim var. Yangın güvenliği ve yangın söndürme sistemleri konusundaki keyifli RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

f120727fb6024af2947d0a1da6173c91.jpg

Evvel Istanbul Projesi Yangın Söndürme Sistemleri

Emlak Konut, İntaya İnşaat, İntes İnşaat ve EYG Yapı İş Ortaklığının üstlenmiş olduğu Başakşehir’de hayata geçirilen Evvel İstanbul projesi, evvel zamanın değerlerine özlem duyan herkese, mahalle yaşamının sıcaklığını sunmaya hazırlanıyor.

Yaşlı, engelli dostu ve çocuk güvenliği ön planda tutularak geliştirilen, büyük balkon, yüksek tavan, bol güneş alan aydınlık cepheli konut mimarisi ile de büyük beğeni toplayan Evvel İstanbul projesinde, ArıYangın yangın pompa grubu ve sulu söndürme sistemleri ile yer aldı. Pompa Grubunda temsilcisi olduğumuz Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 2 adet 750 GPM 232 PSI 200 HP motor kapasitesine sahip olan 1 set yatay tip bölünebilir gövdeli elektrikli yangın pompaları kullanılmıştır. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 15 GPM, 242 PSI değerlerinde 1 adet kaçak giderme pompası da sisteme entegre edilmiştir.

 

Sistemde %100 yedekli elektrikli yangın pompalarının bulunmasından dolayı jeneratör üzerinden beslenmeyi sağlayacak otomatik transfer switchli kontrol panolarına sahip yangın pompaları kullanılmış ve pompaların, devreye alınması, mühendislik ve süpervizorlük hizmetleri ile periyodik bakımlarının yapılması işleri ise bizzat Arı Yangın’ın tecrübeli ve güvenilir teknik ekibi tarafından yapılmaktadır. Sulu söndürme sistemlerinde kullanılan kelebek vana, ıslak alarm vanası, yükselen milli vana, çek vana ve sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlanmıştır.

f4a7b171dbf54282b9710dc66c101015.jpg

LEED Sertifikalı Istanbloom Projesine Arı Yangın Çözümü

Esin Yapı tarafından İstanbul Zincirlikuyu’da 14 bin 760 metrekare arsa üzerinde yükselen, 46 katta 170 rezidans konuttan oluşan İstanbloom projesi şehrin tam merkezinde muhteşem İstanbul manzarasıyla bölgesinde benzeri olmayan bir yaşam alanı sunuyor.

Mimarisi ve ayrıcalıklı proje özellikleriyle dikkat çeken İstanbloom projesinde Arı Yangın, yangın pompa grubu, sulu söndürme sistemleri ve gazlı söndürme sistemleri ile yer aldı.

Pompa Grubunda temsilcisi olduğumuz Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 2 adet 750 GPM 160 mSS , 2 adet de 1000 GPM 116 mSS 200 HP motor 2950 RPM değerlerinde olmak üzere toplam 2 set yatay tip bölünebilir gövdeli elektrikli yangın pompaları kullanılmıştır. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 10 GPM, 160 mSS ve 20 GPM 116 mSS değerlerinde 2 adet kaçak giderme pompası da sisteme entegre edilmiştir.

Sulu söndürme sistemlerinde kullanılan kelebek vana, ıslak alarm vanası, yükselen milli vana, çek vana ve sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlanmıştır. Projede özellikle Reliable marka gizli kapaklı tip sprinklerler ile geniş korumalı gizli tip sprinklerler kullanılmış olup, ¾” bağlantı çaplı, K faktörü 160 olan bu geniş korumalı sprinklerler ile 36 m2’ye kadar koruma alanı ile sprinkler sayılarında klasik tipe göre ciddi adetsel tasarruf sağlanmıştır.

Ayrıca Telekom, CCTV, elektrik ve trafo odalarında Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği ve TS EN 15004’ e göre FM-200 gazlı söndürme sistemleri tasarlanmış ve saha koşullarına ve silindir yerlerine uygun olan bir borulama dizayn edilmiştir.

Gazlı söndürme sistemlerinin sağlıklı ve güvenilir bir şekilde çalışabilmesi için hidrolik hesapların yapılarak projelendirilmesi, borulaması, montajı ve sızdırmazlık testlerinin de yapılarak sistemin devreye alınması Arı Yangın tarafından yapılmıştır.

4610ccb8319a407aa1edeecd24bbb3df.jpg

Bursa Endülüs Park Rezidans & AVM Projesinde Yangın Söndürme Sistemleri

Alışveriş mağazalarının yanı sıra spor, oyun ve eğlence alanlarından dünya mutfağının seçkin örneklerini sunan kafe ve restoranlara kadar geniş bir yelpazede doğa temasını içeren tasarımı ile bir yaşam alanı Endülüs Park Rezidans & AVM’de Arı Yangın, yangın pompa grubu ve sulu söndürme sistemleri ile yer aldı.

Pompa Grubunda temsilcisi olduğumuz Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 340m3/h, H=9 bar, 150 HP motor, 2950 RPM değerlerinde yatay tip bölünebilir gövdeli elektrikli yangın pompası kullanılmıştır. Ana pompaların ufak kaçaklar karşısında çalışmasının önüne geçmek adına 3,4 m3/h, H=9,5 bar değerlerinde kaçak giderme pompası da sisteme entegre edilmiştir.

Sistemde iki adet elektrikli pompa bulunmasından dolayı jeneratör üzerinden beslenmeyi sağlayacak otomatik transfer switchli kontrol panolarına sahip yangın pompaları kullanılmıştır.

Sulu söndürme sistemlerinde kullanılan kelebek vana, ıslak alarm vanası, yükselen milli vana ve sprinklerler de temsilcisi olduğumuz Reliable markasına ait ürünler ile temin edilmiştir.

Arı Yangın A.Ş. olarak dünya çapında en iyi firmalar ile yaptığımız mümessillik anlaşmaları sayesinde en kaliteli ürünleri, stok politikası ve hızlı tedarik avantajı ile en iyi malzeme tedarik hizmetini vererek müşterilerimizi memnun etmeyi amaçlamaktayız. Tüm sistemlerin devreye alınması, mühendislik ve süpervizorlük hizmetleri Arı Yangın’ın tecrübeli ve güvenilir teknik ekibi tarafından yerine getirilmektedir.

ba0f70ee250443539202eabf4710eb62.jpg

FORD Otosan Arı Yangın Markaları ile Donatıldı

Türkiye otomotiv sektörünün en büyük mühendislik merkezi olan Ford Otosan Ar-Ge Üssü’nde kaliteden ödün vermeyen Arı Yangın, Yangın Pompa Grubu ve Sulu Söndürme Sistemleri ile yer aldı. Pompa Grubunda temsilcisi olduğumuz Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 2500 GPM@9 bar 312 HP motor, 2100 RPM değerlerinde, Clarke marka, DP6H-UFAA70 model, yatay tip bölünebilir gövdeli Dizel Yangın Pompaları kullanılmıştır.

Sulu Söndürme Sistemlerinde kullanılan kelebek vanalar, ıslak alarm vanaları, kuru alarm vanaları, çift kitlemeli preaction vanalar, buşakleli vanalar, yükselen milli vanalar, çek vanalar ve sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlanmıştır. Projede çok sayıda hızlı tip upright (yukarı bakan), pendent (aşağı bakan) sprinklerler ile birlikte, K160 ¾” ELO Upright sprinklerler de kullanılmıştır.

Pompaların, devreye alınması, mühendislik ve süpervizorlük hizmetleri ile periyodik bakımlarının yapılması işleri ise bizzat Arı Yangın’ın tecrübeli ve güvenilir teknik ekibi tarafından yapılmaktadır.

Hilton Garden Inn Trabzon Projesinde Arı Yangın Imzası

f342d8aee9aa4f27bb42d37ca7faea53.jpg

Arı Yangın, yangın pompa grubu, sulu söndürme sistemleri, gazlı söndürme sistemleri ve davlumbaz söndürme sistemleri ile yer aldı. Pompa Grubunda temsilcisi olduğumuz Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” markalı 750 GPM, 10 bar, 125 HP motor , 2950 RPM değerlerinde yatay tip bölünebilir gövdeli Elektrikli Yangın Pompası kullanılmıştır.

 Sulu söndürme sistemlerinde kullanılan kelebek vana, ıslak alarm vanası, yükselen milli vana, çek vana ve sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlanmıştır.

 

Server ile ADP pano odaları Arı Yangın’ın konusuna hakim kadrosu tarafından Türkiye Yangın Yönetmeliği ve TS EN 15004’ e göre %7,9 gaz konsantrasyonu baz alınarak FM-200 gazlı söndürme sistemleri tasarlanmış ve saha koşullarına ve silindir yerlerine uygun olan bir borulama dizayn edilmiştir.

 

Ayrıca ballroom servis mutfağı, hot ve show mutfak alanlarına ise temsilcisi olduğumuz UL listeli PYRO-CHEM marka mutfak davlumbaz söndürme sistemi kullanılmış ve gene tüm bu sistemlerin projelendirilmesi, borulaması, montajı ve testlerinin de yapılarak sistemin devreye alınması Arı Yangın tarafından yapılmıştır.

e56f52d479c046cea47b43716413e290.jpg

Recordati Ilaç Çerkezköy Üretim Tesisine Arı Yangın Imzası

Proje, Arı Yangın’ın tecrübeli mühendisleri tarafından incelenmiş ve depolama bölümünde NFPA 13’e uygun olacak şekilde çözüm yapılmıştır. Depolama bölümünün raflı olması ve tavan ile raf yüksekliğinin fazla olması sebebiyle, tavan sprinklerleri ve raf arası sprinklerler beraber kullanılmıştır. Buna göre 16,4 mt çatı yüksekliğine sahip, 14,6 mt yüksekliğindeki raflarda plastik şişelerde ilaç depolanan bina, tehlike sınıfı olarak Class IV kabul edilmiş, tavan sprinkleri olarak K160 ¾” Upright ELO sprinklerler kullanılırken, raf arası için ise K115 ¾” hızlı tepkili sprinklerler kullanılmıştır. Operasyon alanı için 186 m2 alan içine giren 21 adet tavan sprinkleri açılırken, raf arasından da 2 sırada toplam 14 adet sprinkler açılmıştır.

Bu sonuçla, yangın söndürme sistemi için gerekli olacak basınçlı suyu sağlayacak pompa grubu da Arı Yangın’ın, temsilcisi olduğu Pentair grubuna ait Amerikan menşeli, UL listeli & FM onaylı “Fairbanks Nijhuis” marka yangın pompaları ile çözülmülştür.

 

Sulu söndürme sistemlerinde kullanılan kelebek vana, ıslak alarm vanası, yükselen milli vana, buşakleli vana, çek vana ve sprinklerlerde UL listeli ve FM onaylı olarak Reliable markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlanmıştır.

Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Kampüsü'ne Arı Yangın Çözümü

329742727f8d45919be6be6ff7ee85c9.jpg

Bu A sınıfı projede, dünya çapında en iyi firmalar ile yaptığı mümessillik anlaşmaları sayesinde en kaliteli ürünleri, stok politikası ve hızlıtedarik avantajı ile en iyi malzeme tedarik hizmetini vererek müşterilerini memnun etmeyi amaçlayan Arı Yangın, Yangın Pompa Grubu,Sulu Söndürme Sistemleri ve Gazlı Söndürme Sistemleri ile yer aldı.

Pompa Grubunda temsilcisi olduğumuz Pentair grubuna ait Amerikan menşeli UL listeli & FM onaylı “FAIRBANKS NIJHUIS” marka Elektrikli Yangın Pompaları kullanılmıştır.,

Sulu Söndürme Sistemlerinde kelebek vanalar, ıslak alarm vanaları, çift kitlemeli preaction alarm vanaları ile yardımcı elemanların tamamı ve farklı tip ve özelliklerde 20.000 adet sprinklerler de UL listeli ve FM onaylı olarak RELIABLE markasından ve Reliable firmasının tedarikçi konumunda bulunduğu güvenilir kaynaklarından sağlanmıştır.

IT server odasında NOVEC 1230 Temiz Gazlı Söndürme Sistemi kullanılmıştır.

791105c93c3b478e8eaf5914a48bbb6d.jpg

04 - 07 Mayıs 2016 Tarihlerinde ISK - SODEX 2016 Fuarında Yerimizi Aldık

Bu yıl da geleneği bozmayarak HVAC sektörünün nabzının attığı ISK-SODEX 2016 fuarında 4.Hol C02 Nolu standımızda yerimizi aldık. Yangın Söndürme Sistemleri konusunda temsilciliğini yaptığımız Sprinkler ve vana grubunda RELIABLE, Yangın Pompa grubunda FAIRBANK NIJHUIS markalarımıza ait ürünlerin sergilendiği standımızda emeği geçen ve bizleri ziyaret eden tüm müşterilerimize çok teşekkür ederiz.

bottom of page